Venüs Geçişini Kaçırmayın

Sinan TektaşUğur İkizler'in teleskobundan 8 Haziran 2004'deki geçiş. Diğer fotoğraflar ve açıklamalar için: http://www.ikizler.org
Bir gezegenin Güneş'in önünden geçişini izlemek hoş bir gökbilim olayıdır. Elbette böylesi bir geçişi ancak Merkür ve Venüs ile izleyebiliyoruz. Merkür Venüs'e göre daha küçük ve daha uzak olduğundan en ilginci Venüs'ü izlemek olacaktır. Bu geçiş sayesinde de Dünya ile Güneş'in arasındaki büyüklük farkını da daha net görebilirsiniz. Elbette arada uzaklık farkı var: Güneş yaklaşık 150 milyon km ve Venüs ortalama 45 milyon km uzağımızda yer alır. Bu da aslında Venüs'ün Güneş'e göre büyüklüğünün biraz daha küçük olması demektir. Her ne şekilde olursa olsun bu haliyle bile Venüs ve Dünya Güneş'ten çok ama çok küçükler.

Venüs geçişi 6 Haziran sabahı Güneş doğmadan önce başlayıp Güneş doğduktan 6 saat sonrasında kadar sürecek. Yapmanız gereken varsa teleskopunuza bir güneş filtresi takarak izlemek. Eğer yoksa aşağıdaki bağlantılardan basit bir gözlem aracı yaparak bu eşsiz ve bir sonraki 2117'de gerçekleşecek geçişi kaçırmamak.

Ayrıntılar için:
Yorumlar
Resim eklemek için:
[image] image_url [/image]

Bir kod bloğu eklemek için:
[code] your_code [/code]

Teklif eklemek için:
[quote] your_quote [/quote]

Bağlantı eklemek için:
[link] your_link_text | link_url [/link]